Warsztaty MATLAS

W dniu 01.04.2009 r. na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ramach projektu badawczego  MATLAS  odbyły się warsztaty pt. „Zaawansowane metody konserwacji metalowych dzieł sztuki” prowadzone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Warszawie. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki – ASP W Krakowie i ASP w Warszawie, Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej oraz Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kultury (NIKU).

Projekt MATLAS ma na celu opracowanie uniwersalnej technologii renowacji dzieł sztuki wykonywanych z metali, ich stopów lub zawierających metale w warstwach wierzchnich, pozwalającej na precyzyjne czyszczenie laserowe obiektów zabytkowych o skomplikowanych kształtach. Integralną część projektu stanowić będzie interdyscyplinarna weryfikacja wyników czyszczenia laserowego z udziałem doświadczonych specjalistów z dziedziny inżynierii materiałowej oraz konserwatorów dzieł sztuki, specjalizujących się w obiektach metalowych i metalizowanych. Utworzona i na bieżąco uzupełniana baza danych umożliwi konserwatorom zabytków dobór odpowiedniej metody diagnostyki powierzchni oraz warunków renowacji.