Wycieczka WKiRDS do Wilna 7-11 listopada 2008 r.

W długi weekend listopada ponad trzydziestoosobowa grupa studentów naszego Wydziału wyruszyła, aby zwiedzić stolicę Litwy. Pieczę nad studentami sprawowali  wizyta w Centrum KonserwacjTomasz Dziurawiec; konserwator i przewodnik oraz Rafał Pytel – asystent w Katedrze Rysunku WKiRDS. Celem wyjazdu było poznanie zabytków sztuki Wilna, jak również spotkanie z konserwatorami wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Wileńskiego.

W poniedziałek, po dwóch dniach intensywnego oprowadzania po mieście, spotkaliśmy  cmentarz na Rossiesię w wymienionych wyżej instytucjach z bardzo serdecznym przyjęciem.
Na Akademii pan dr Jonas Glem¾a wygłosił wykład o rozwijającej się konserwacji zabytków na terenach Litwy, po czym pokazano nam część tutejszego wydziału konserwacji i zapoznano nas z programem studiów. Kolejna wizyta odbyła się tego samego dnia na Uniwersytecie, gdzie spotkało się z nami grono specjalistów zajmujących się konserwacją papieru i skóry. Obie strony wyraziły chęć dalszej współpracy, która początkowo miałaby skupić się na wymianie studenckiej.
Oprócz stolicy, w której miło zaskoczyły nas szybko postępujące i szeroko zakrojone prace restauracyjne w obrębie zabytków architektury, udało nam się także zobaczyć w większości zrekonstruowany zamek w Trokach. Atmosfera wyjazdu sprzyjała lepszej integracji wśród studentów, dzięki czemu wszyscy wrócili do Krakowa w dobrym nastroju.

panorama z Góry Trzykrzyskiej dziedziniec zamku w Trokach