Wystawa rzeźby Zbigniew Strzelczyk

ZBIGNIEW   STRZELCZYK

"Kandelary dewocyjne"

RZEŹBA

Student IV roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie nagrodzony wystawą indywidualną w Galerii 4 ŚCIANY za szczególne osiągnięcia z przedmiotów artystycznych.

Wernisaż 24 lutego 2014 r. (poniedziałek) o godz. 19.00
Wystawa czynna w dniach: od 25.02.2014 r. do 14.03.2014 r.
Od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00

4 ŚCIANY, Galeria Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Adres: 30-052 Kraków, ul. Lea 29
E-mail: galeria.wkirds@asp.krakow.pl

[geogis_old_gallery album=”strzelczykplakat”]

KANDELARY DEWOCYJNE

Autorem wystawy o tym zaskakującym tytule jest Zbigniew Strzelczyk, student IV roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP. Tytuł  oraz zestaw rzeźb jest nieoczekiwany i zadziwiający. Wszystko posiada jednak dużą dawkę energii i poczucia humoru. Sam autor mówi: „Miałem sen, w którym dowiedziałem się, że moja pierwsza wystawa będzie miała tytuł Kandelary Dewocyjne”. Takim argumentom  nic nie można przeciwstawić − tak ma być. Wspomniany sen wpłynął także na rzeźby Pana Zbigniewa. Centralnym dziełem jest postać zatytułowana „Wyniosły”, będąca ciekawą interpretacją człowieka. Tryptyk „Trzy Gracje” pokazuje przewrotne i niestandardowe ujęcie tego tematu, który był podejmowany przez wielu artystów, ale w zupełnie inny sposób. Kolejny tryptyk „Król Jeleni” jest ujęty z wyraźnym, kulturowym podtekstem. Nie wiadomo gdzie jest większa dawka ironii i humoru. Jedna praca przejmuje narrację od drugiej. W całym zestawie prac czuje się spójność formalną i ideową. Pamiętać należy również, że autor jest na początku swojej drogi twórczej i ma prawo do poszukiwań – czasem nawet ekstremalnych. Prace artysty utrzymane są w konwencjonalnym charakterze. Elementem działającym na korzyść dzieł jest decyzja o utrzymaniu ich w bieli. Nadaje im to lekkości, a jednocześnie wprowadza w konceptualny klimat. Mimo młodego wieku autor przedstawia nam interesujące prace. Pozostaje mi życzyć Mu wytrwałości i dalszych artystycznych poszukiwań.

Prof. ASP Mieszko Tylka

Zbigniew Strzelczyk ur. 27.11.1988 r. w Wieluniu. Rodzinna miejscowość Brzozowiec, obecnie zamieszkały w Krakowie. Student czwartego roku wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie. Pola twórczości: malarstwo, rzeźba, rysunek, konserwacja.

&nbsp
;