Wystawa rzeźby Tomasz Westrych

Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Marta Lempart-Geratowska

oraz Galeria 4 ŚCIANY zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy rzeźby

 

TOMASZ WESTRYCH

 

Na marginesie

 

 

Wernisaż 18 marca 2013 r. (poniedziałek) o godz. 19.00

Wystawa czynna w dniach: od 19.03.2013 r. do 12.04.2013 r.

Od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00

 

Adres: 30-052 Kraków, ul. Lea 29

E-mail: galeria.wkirds@asp.krakow.pl

 

 

Tomasz Westrych

Rocznik 1968. Studia i dyplom na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1991-96. W 2005 r. uzyskał tytuł doktora sztuki i pracuje jako adiunkt w I Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz, ASP w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem, pracuje przy renowacji i restauracji rzeźby i elementów architektury w kamieniu.

 

„Na marginesie”

…Szukając często uzasadnienia dla realizacji własnych pomysłów, biorę pod uwagę fakt, że jestem nauczycielem akademickim. Pracuję z młodymi ludźmi, których „gorące” pomysły w głowach, gotowe są zmaterializować najdziwniejsze idee. Są w tym niezmordowani, ale zapał natrafia często na problemy natury technicznej. Tutaj zaczyna się moja rola i stąd być może, bierze się u mnie przywiązanie do doskonalenia siebie i swojego warsztatu. Pracuję w cyklach i metamorfoza wizerunku, w którym analiza
i synteza stanowi motyw przewodni w miniaturach i formach większych. Budując własną wizję portretowanej osoby, przy ujęciu charakterystycznych dla formy przestrzennej środków wyrazu, używam przerysowań, przetworzeń, czy nawet deformacji, dzięki temu powstaje nowy zapis wizerunku człowieka.

Pracując na poboczu i zaciszu pracowni realizuję kompozycje, wiem, że ich tworzenie podlega innym regułom niż w pracach dużych. Zagęszczam formę, czyniąc ją wyrazistszą, by ekspresja reliefu budowała świat własnych przeżyć. Do tego służy mi tradycyjny warsztat. Stosuję syntezę kształtów i rytmów, tworzę przestrzeń i formę mi bliską, oddającą istotę moich inspiracji.

Pracuję w seriach, gdzie skala prac jest moją decyzją. Nie ograniczają mnie proporcje, raczej są jak wcześniej wspomniałem świadomym wyborem. Nie znalazłem na razie, uzasadnienia w tym procesie dla realizacji „olbrzymów”.

Kameralność ma zalety, podobnie jak w muzyce, pozwala się wyszaleć i wykazać ewentualnym warsztatem. Kontemplacja i refleksja to równie ważne składniki na jakie chciałbym zwrócić uwagę – nie wiem czy nie najistotniejsze.

„Na marginesie” – to metafora życia, podróży jaka każdemu z nas się przydarza od narodzin. Konstruuję nową rzeczywistość elementami pochodzącymi z natury. Są połączeniem zebranych przeze mnie wrażeń wizualnych, a także doświadczeń pozostających w tak zwanej „kalce pamięci”. Skumulowane przeżycia dają mi podstawę do użycia ich w moich pracach. Powstaje tym samym rodzaj żywej autorskiej dokumentacji, siedliska osób i symboli…

 

Tomasz Westrych

Kraków 2013