Wystawa HODEGETRIE KRAKOWSKIE 1400-1450

Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Marta Lempart-Geratowska
oraz Galeria 4 ŚCIANY zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy

HODEGETRIE  KRAKOWSKIE  1400-1450
Fotografie najstarszych wizerunków Hodegetrii typu krakowskiego (w skali 1:1)

Wystawę przygotowała Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Sztalugowych
Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie

Wystawa jest związana z promocją książki
PROLEGOMENA DO BADAÑ NAD OBRAZAMI HODEGETRII TYPU KRAKOWSKIEGO
praca zbiorowa pod kierunkiem prof. Jerzego Gadomskiego

Wernisaż 6 października 2014 r. (poniedziałek) o godz. 18.00
Wystawa czynna w dniach: od 07.10.2014 r. do 04.11.2014 r.
Od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00

4 ŚCIANY, Galeria Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Adres: 30-052 Kraków, ul. Lea 29
E-mail: galeria.wkirds@asp.krakow.pl

Eksponowane na wystawie fotografie najstarszych wizerunków Matki Boskiej w typie Hodegetrii Krakowskiej (zwanej dawniej „piekarską” lub „doudlebską”) dowodzą fenomenu powtarzalności późnośredniowiecznego wzoru ikonograficznego rozpropagowanego licznie w Małopolsce od XV wieku, powielanego w krakowskich pracowniach. Obecnie znamy około 70 obrazów, powstałych do połowy wieku XVI, reprezentujących ten typ ikonograficzny. Książka – I tom, będący wstępem do serii wydawniczej i towarzysząca jej wystawa są podsumowaniem długoletnich badań historyków sztuki i konserwatorów zgłębiających ów fenomen, który – jak napisał we wstępie prof. Jerzy Gadomski – na tak dużą skalę nie miał odpowiednika w średniowiecznej Europie zarówno pod względem liczby powtórzeń jak i czasu trwania, który jeszcze się nie skończył.