Pożegnanie śp. prof. Stanisława Wiśniewskiego

24 marca 2016 roku w wieku 80 lat zmarł profesor Stanisław Wiśniewski, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Zygmunta Radnickiego w 1960 roku), znany i ceniony artysta malarz, wieloletni działacz ZPAP, twórca i animator galerii „Arkady” działającej przy krakowskim BWA, autor kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą (wielokrotnie w Szwecji, w Belgradzie, Londynie, Nowym Jorku, Kolonii). Za swoją twórczość i działalność był uhonorowany licznymi nagrodami (Nagrodą im. B.W. Linkego, Nagrodą Miasta Krakowa, Honorową Nagrodą Fundacji Sztuki Polskiej), dwukrotny stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, stypendysta rządu Jugosławii. Za zasługi dla miasta Krakowa w 2010 roku został uhonorowany odznaką „Honoris Gratia”. Niestrudzony mówca, erudyta, kolekcjoner rzeczy „pięknych” i militariów.
W krakowskim środowisku artystycznym postać znana i rozpoznawalna.
Był długoletnim pracownikiem naszej uczelni (zatrudniony od 1972 roku), przez 35 lat związany z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, kierownik Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego (obecnie Katedra Sztuk Pięknych) praktycznie od momentu jej powstania. Prowadząc pracownię malarstwa zasłużył się wieloletnią pracą dydaktyczną kształcąc wiele pokoleń przyszłych konserwatorów dzieł sztuki, w 2011 został uhonorowany wydziałową nagrodą „Edwardusa” za pracę i oddanie dla Wydziału i naszych studentów.
Profesor Stanisław Wiśniewski był osobą działająca na wielu polach, jego zainteresowania obejmowały różne dziedziny, ale przede wszystkim był pochłonięty i oddany sztuce – malarstwu, rysunkowi i rzeźbie, i to do ostatnich chwil swojego życia.
Profesor Stanisław Wiśniewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim
 4 kwietnia (poniedziałek) o godz 13.00.