Poplenerowa Wystawa w Zatorze

Poplenerowa Wystawa Malarstwa i Rzeźby Studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Malarstwo wywodzi się z pierwotnej potrzeby wizualizacji wspomnień; to formuła bardzo zgrabna i oczywiście prawdziwa ale co z niej wynika i  na ile jest właściwie rozumiana? Z pewnością dla nas, ludzi żyjących w XXI wieku, ”obraz” nabrał nowych znaczeń, stracił niegdysiejszą uprzywilejowaną pozycję, utracił cenną wyłączność na obrazowanie otaczającego nas świata, obrastając w rozmaite, użytkowe funkcje. Dzisiaj „obraz” chętnie wpisuje się w świat reklamy, sztuki użytkowej, wszechobecnego fotograficznego przekazu, który często jest jedynie nośnikiem informacji, a nie artystycznej projekcji.

Może z tych właśnie powodów rzadko zastanawiamy się nad fenomenem świadomego kształtowania formy, nad istotą i znaczeniem malarskiego czy rzeźbiarskiego wizerunku, ale pomimo mnogości rozmaitych estetycznych zamienników, pierwotna funkcja „obrazu” wcale nie zniknęła, znalazła sobie elitarną grupę zwolenników wśród artystów oraz tych, którym miły jest trud „czytania” sztuki, a to zajęcie niełatwe, wymagające i zobowiązujące. Dlaczego?

Ponieważ trzeba odnaleźć w sobie spokój by mieć czas na refleksję, zadumę i przyjemność, która płynie z kontemplacji sztuki, a to w pędzącym tempie współczesnego życia nie jest proste. Czy taki luksus jest zbyt kosztowny? Z pewnością wart jest wysiłku i – co szczególnie istotne – każdy może go sobie ofiarować.

Młodzi malarze i rzeźbiarze, studenci IV roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych mają możliwość zaprezentować swoje prace powstałe podczas pleneru. Zainspirowani urodą zatorskiego krajobrazu zapisali swoje refleksje, nie wiodło ich pragnienie stworzenie „podobizny”, ale chęć wyrażenia subiektywnych doznań, wspomnień, pragnienie przełożenia na środki artystycznego wyrazu odkrytych i przeżytych krajobrazów. Może to, co odnaleźli i uchwycili zachowa dla naszej pamięci fragment zatorskiego krajobrazu.

Łukasz Konieczko

Prorektor ASP w Krakowie

WYDZIAŁ KONSERWACJI I RESTAURACJI DZIEŁ SZTUKI AKADEMII SZTUK PIÊKNYCH W KRAKOWIE SKŁADA SERDECZNE PODZIÊKOWANIA ZA ORGANIZACJÊ PLENERU I WYSTAWY

ORGANIZATORZY: OŚRODEK KLULTURY W ZATORZE, URZ¡D MIEJSKI W ZATORZE