Konferencja polsko-włoska na WKiRDS

W dniach 30 czerwca-1 lipca odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce konserwacji obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau organizowana przez Wydział Konserwacji
i Restauracji Dzieł Sztuki i Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Współorganizatorami konferencji byli: ze strony włoskiej Academia di Brera w Mediolanie, Wydział Architektury Uniwersytetu w Neapolu, Uniwersytet w Palermo, Parmie, Reggio Calabria, Catania reprezentowane przez Międzyuczelniane Studia Doktoranckie wyżej wymienionych uczelni oraz przy patronacie Narodowego Stowarzyszenia Architektów Włoskich.

Była to pierwsza międzynarodowa konferencja podejmująca poraz pierwszy od 66 lat ten trudny temat. Określenie celu i zakresu konserwacji tego jedynego najlepiej zachowanego nazistowskiego obozu z pespektywy 66 lat, licząc od jego wyzwolenia, poprzez skomplikowane dzieje powstania muzeum jest zadaniem wymagającym szczególnej uwagi i oderwania od politycznej hegemonii. Nie dziwi zatem fakt, że prezentowane tematy obejmowały szerokie spektrum począwszy od zagadnień
o charakterze czysto filozoficznym, poprzez tematykę aranżacyjno-ekspozycyjną po konserwatorsko-realizacyjną.

Zwrócono również uwagę, że każdy następny dzień pisze historię tego szczególnego Muzeum; pozostałości po Konzentrationlager Auschwitz-Birkenau. Obecnie realizowane prace konserwatorskie były prezentowane na terenie obozu w drugim dniu konferencji. Niestety z niezrozumiałych dla członków konferencji przyczyn nie udostępniono, mimo wcześniejszych ustaleń, ekspozycji w pawilonie włoskim tzw. Memoriale, prezentowanego w szerokim zakresie w referatach w pierwszym dniu konferencji.