Konferencja Naukowa Studentów WKiRDS

W dniach 12 i 13 kwietnia 2013 roku w Krakowie, w Pawilonie konferencyjno-wystawowym „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej, odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

W wydarzeniu wzięli udział studenci z całej Polski prezentując swoje osiągnięcia z dziedziny konserwacji i restauracji dzieł sztuki, ukazując różnorakie problemy, z jakimi mierzyli się podczas swoich pierwszych doświadczeń na tym polu.

Trud organizacji tego przedsięwzięcia podjęły studentki Wydziału  Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie: Katarzyna Bizoń, Maria Kisiel i Izabela Michalik, które utworzyły Komitet Organizacyjny Konferencji, chcąc wypełnić lukę po konferencjach studeckich odbywających się niegdyś w Toruniu. Patronat nad konferencją objęła Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki – prof. ASP Marta Lempart-Geratowska. Konferencja wpisała się również w cykl KULTURAliów 2013.

W dwudniowych obradach uczestniczyło około 200  osób: studentów, profesorów, konserwatorów
z całej Polski. Do Krakowa przyjechały delegacje prelegentów i słuchaczy z Torunia, Warszawy oraz Wrocławia. Wszystkich ucieszyła obecność delegacji z Wrocławia, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych rozwija się Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła.

Na konferencji w ramach VII paneli tematycznych zaprezentowano projekty konserwatorskie, w których udział brali studenci, wyniki prac prowadzonych przy obiektach w trakcie roku akademickiego, prac magisterskich oraz prace poglądowe.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wykładem gościnnym prof. dr hab. Władysława Zalewskiego pt.: "Odsłonięcie XV-wiecznych malowideł bizantyjskich w Katedrze Sandomierskiej". Profesor wspomniał również o aktualnych problemach, z jakimi borykają się konserwatorzy: kwestią otwarcia zawodu konserwatora i brakiem wspólnej działalności na rzecz ochrony zawodu. W tym przypadku wydarzenia − takie jak konferencja − zrzeszające przyszłych konserwatorów dzieł sztuki mogą być podstawą do powstania więzi pomiędzy studentami, do wytworzenia się poczucia jedności i odpowiedzialności za stan i konserwację zabytków w naszym kraju i poza jego granicami.
W niedługim czasie odpowiedzialni za to staniemy się my – obecni studenci. W dobie, gdy politycy swoimi decyzjami ułatwiają dostęp do konserwacji osobom niewykształconym w tym kierunku, powinniśmy stanowić jeden głos, walczący o jakość konserwacji i ochronę najcenniejszego kulturalnego dorobku, nie tylko krajowego, który w niepowołanych rękach może zostać doszczętnie zniszczony.

Konferencja zakończyła się poczęstunkiem, w trakcie którego uczestnicy mogli porozmawiać, lepiej się poznać, wymienić swoje poglądy i omówić najbardziej interesujące fakty z konferencji.

Wszyscy zostali zaproszeni na imprezę w klubie Alternatywy, gdzie na nieoficjalnym gruncie,
w studenckim stylu zakończyła się nasza II Międzynarodowa Konferencja Studentów Konserwacji
i Restauracji Dzieł Sztuki.

Oby przyszłe lata pozwoliły na rozwijanie nawiązanych znajomości i organizację kolejnych tego typu imprez.

Jeszcze raz dziękujemy za przybycie i do zobaczenia!!!

[geogis_old_gallery album=”konferencjawkirdszdjecia”]