Kurtyna H.Siemiradzkiego w Teatrze im. J. Słowackiego

12 czerwca 2018

 

 

 

Fokus na kurtynę – dzień otwarty w Teatrze.

Od 124 lat nad sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (wcześniej Teatru Miejskiego) unosi się i opada kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego. Olejny obraz na płótnie o powierzchni 114,24 m2, rozciągnięty na drewnianym blejtramie i zaludniony alegorycznymi postaciami, pierwszy raz ukazał się oczom teatralnych widzów 18 kwietnia 1894 roku. Od 11 czerwca przez okres dwóch tygodni zespół naukowców i konserwatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie i z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczyna pracę przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu mającą za cel zbadanie technologii i technik zastosowanych przez artystę. Prace wykonywane są w ramach projektu „Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego” realizowanego we współpracy z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata i finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki).

Dla mediów

15 czerwca o godzinie 11.00 zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie z zespołem konserwatorskim. Będzie możliwość sfotografowania i sfilmowania prac oraz porozmawiania z konserwatorami i zespołem badawczym.

Kontakt: Marta Pawlik – rzecznik prasowy Teatru 790 895 055

Dzień otwarty dla widzów

20 czerwca (w środę) od 12.00 do 15.30 otwieramy drzwi naszego Teatru, a o godzinie 12.00 i 15.00  zapraszamy na spotkanie ze specjalistami zajmującymi się kurtyną Siemiradzkiego. Dominika Sarkowicz, Marzena Sieklucka, Michał Obarzanowski (MNK) i Michał Płotek (ASP) będą opowiadać o swojej pracy i odpowiadać na państwa pytania. O historii powstania kurtyny i jej dziejach opowie historyk teatru i teatrolog dr hab. Diana Poskuta-Włodek. Wstęp wolny.

Kontakt: Biuro Informacji Rezerwacji Biletów

12 424 45 25